برگزاری جشن سال نو و محفل تجلیل از ثبت نوروز در لست میراثهای جهانی یونسکو

این نمایندگی به تاريخ ١٨ حمل كه مصادف به ٧ اپريل ٢٠١٧ مي باشد از جشن باستاني نوروز طي محفل با شكوهي تجلیل بعمل آورد. اين محفل بزرگ به اشتراک بيشتر از ٤٠٠ مهمان اعم از افغانهاي مقيم در فرانسه، اعضاي رهبری سازمان يونسكو، سفرا و سایر دیپلوماتان ارشد سفارتها و نمایندگی های دایمی کشور های جهان به شمول کشور میزبان در پاریس، برگزار گردید.

نخست ویدیوی پيام نوروزی جلالتمآب ريس جمهوري با ترجمه خلاصه پیام به زبان فرانسوی پخش گرديد. سپس آقاي عبدالاله صديقي، سفير و نمايندۀ دایمی ج.اا در یونسکو ضمن تعارفات معمول به آدرس مهمانان، خصوصاً رهبری یونسکو و سفرای مربوط در باره نوروز، عنعنات و نماد های آن به مثابه تمثیل ارزش های مشترک مردم افغانستان و کشور های منطقه ياد آور شده و تجليل از اين جشن را مبين پایبندی و ارج گذاري به فرهنگ والاي اين خطه معرفی نمود. سپس معاون سازمان يونسكو به ايراد سخن پرداخته از تدویر این محفل با شکوه سپاسگذاری نموده و از ثبت نوروز در سازمان يونسكو به عنوان ميراث فرهنگي غیر ملموس بشريت ابراز خرسندي نمود.
تدویر این محفل از چند لحاظ با ارزش ارزیابی گردید. اول اینکه بیانگر وحدت و همدلی افغانها و دوستداران آنها درکشور میزبان تلقی میگردد؛ طوریکه، با حضور داشت افغانهای گوشه های مختلف فرانسه، اقشار سالمند و جوان از سکتورهای مختلف شغلی، تدویر نمایشگاه نقاشی دو هنرمند -پدر و پسر- هزاره، ارایه یک پارچه موسیقی پشتو و اتن ملی و خوانش اشعار دری مولانا، فضای صمیمی یکرنگی و عاری از تفرقه جویی را در مقر سفارت منحیث خانه افغانها در فرانسه ایجاد نموده بود.

همچنان، تنظیم چنین محفل به سازمان یونسکو و کشور های عضو آن ارزشمندی این جشن را منحیث بخش مهم فرهنگ ملی کشور در بین همه افغانها تبارز داد و بالآخره زمینه ساز خوب برای معرفی و ثبت سایر مظاهر فرهنگ اصیل افغانی که قرار است در آینده نزدیک جهت ثبت در لست میراثهای جهانی به سازمان یونسکو کاندید گردد.

قابل یادآوریست که هفته قبل نیز، سفـارت ج.ا.ا. در فـرانـسه و نمایندگی دایمی کشور در یونسکو و آیسیسکو در مقر یونسکو به همکاری 11 کشور دیگر از نوروز به شکل مشترک تجلیل نموده بود.